Zagrożenia w ruchu:
Dyspozytor 24h
 PODSTAWOWE INFORMACJE:

godziny pracy: pon.-pt. 715-1515

kasa: pon.-pt. 1030-1430

sekretariat: (32) 396 97 00
dyspozytor: 795 550 347

Jaśniej w Bytomiu: Będziemy modernizować 2230 lamp ulicznych

tarnogorskaRozpoczynamy projekt modernizacji oświetlenia drogowego, w ramach którego aż 2230 miejskich opraw zostanie wymieniona na energooszczędne oświetlenie LED-owe. W parku, na ulicach i placach Bytomia będzie jaśniej i bezpieczniej. Spadną też rachunki za energię elektryczną – zużycie prądu może zmniejszyć się nawet o połowę!

9 kwietnia prezydent Mariusz Wołosz i dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów – Józef Butrym podpisali umowę z firmą FB Serwis SA, która przeprowadzi modernizację oświetlenia drogowego w Bytomiu. Inwestycją objęliśmy: montaż 2230 nowych opraw LED z systemem redukcji mocy, demontaż i utylizację starych opraw, wymianę przewodów i wysięgników na słupach oświetleniowych. Na modernizację przeznaczymy około 3,4 mln zł.

Ekonomicznie, ekologicznie i estetycznie

Będzie jaśniej i bardziej komfortowo. Ale też bezpieczniej – odczują to wszyscy mieszkańcy: zarówno spacerowicze w parku, jak i kierowcy. Nowe oświetlenie będzie doświetlało, ale nie oślepiało – mówi Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia. Uzyskamy oszczędności - koszty energii elektrycznej zmaleją z 535 tys. zł do 289 tys. zł rocznie. Oszczędności mogą być wyższe, patrząc ma rosnące ceny energii. Wynikną z zastosowania nowoczesnych opraw LED-owych oraz z redukcji mocy w godzinach późnonocnych, kiedy ruch samochodów i pieszych jest znikomy.

Zmniejszymy zużycie prądu nawet o 47%. Zgodnie z naszymi kalkulacjami, koszty energii elektrycznej zmaleją o około 250 tys. zł rocznie. Zmaleją też koszty konserwacji oświetlenia drogowego. Do tego dochodzą argumenty ekologiczne: energooszczędność, trwałość zastosowanego rozwiązania oraz ograniczenie emisji CO2 – dodaje wiceprezydent Michał Bieda.

Modernizacja ograniczy zjawisko tzw. light pollution – zanieczyszczenia świetlnego, które jest niekorzystne dla zdrowia ludzi, zwierząt i roślin. Nowoczesne oprawy lepiej ukierunkowują stożek światła – mniej światła z lamp ulicznych będzie świecić w okna mieszkańców, co zwiększy jakość życia.

Zamiast pożółkłych kloszy – LED-y

Jak wynika z przeprowadzonego przez nas audytu ekonomiczno-technicznego oświetlenia dróg, ulic i miejsc publicznych w Bytomiu, wiele opraw posiada pożółkłe klosze lub nie spełnia wymogów obecnej normy oświetleniowej. Lampy zamontowane są pod złym kątem i nierównomiernie rozmieszczone. Część opraw jest wyeksploatowana. Ten stan wkrótce zmienimy. Łącznie na terenie Bytomia znajduje się 10,7 tys. punktów oświetleniowych, z czego około 7,5 tys. to punkty oświetleniowe firmy Tauron – do gminy należy 2870 lamp. Modernizacja obejmie 2230 lamp, czyli prawie wszystkie punkty świetlne, które należą do miasta – mówi Józef Butrym, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów.

W ramach projektu wymienimy oświetlenie m.in. w Parku Miejskim im. Franciszka Kachla, wzdłuż głównych arterii komunikacyjnych (m.in. al. Jana Nowaka Jeziorańskiego, ul. Konstytucji, Stolarzowickiej, Wrocławskiej, ks. Jana Frenzla, Frycza-Modrzewskiego, Zabrzańskiej), przy Rynku i innych placach (pl. Sikorskiego, pl. Akademickim) oraz wzdłuż części ulic w Śródmieściu i dzielnicach Bytomia (m.in. przy ul. Dworcowej, Kolejowej, Olimpijskiej, Tarnogórskiej, Batorego, Chrobrego, Smolenia, Żeromskiego, al. Legionów, Siemianowickiej, Tuwima, Brzezińskiej, Staffa, Alojzjanów, Oświęcimskiej, Powstańców Śląskich, Arki Bożka, Długiej, Hlonda, Szymały, Sikorskiego, Wolnego, Popiełuszki, Elektrownia, Ossolińskiego, Czecha, Pogodnej, Fabrycznej, Szyby Rycerskie).


Ubiegamy się o dofinansowanie w wysokości 2 mln 882 tys. zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego) oś priorytetowa: IV. Efektywność energetyczna, odnawialne źródła energii i gospodarka niskoemisyjna.

Do pobrania:

Prezentacja firmy realizującej modernizację:  <POBIERZ>

Mapa cz. I : <POBIERZ>

Mapa cz. II : <POBIERZ>

Mapa1 os

Mapa2 os