Witaj na stronie MZDiM Bytom   Kliknij w głośniczek aby odsłuchać tekst Witaj na stronie MZDiM Bytom
  Kliknij w głośniczek aby odsłuchać tekst

Park Miejski im. Franciszka Kachla – 35 ha

Park powstał około 1870 roku. W 1898 ne terenie parku, powstał pierwszy na Ślasku ogród zoologiczny. Posiadał on prawie 90 zwiarząt, reprezentujecych 25 gatunków. Zoo działało praktycznie do czasów II wojny światowej. Po wojnie zoo wznowiło działalność w 1947 i zostało zamknięte 31.05.1957. Część zwierząt - niedźwiedzi i ptaki - przebywało w nim jednak aż do roku 1966. W 1901 zakupiono zabytkowy, drewniany kościółek pod wezwaniem św. Wawrzyńca ( zbudowany 1530 roku ), który stanął w sąsiedztwie stawów południowych. Kościól ten spłonąl  w listopadzie 1982 r.  W latach 1934-35 na terenie parku funkcjonowała palmiarnia, w specjalnie wybudowanej na ten cel, dużej szklarni. W obrebie wschodniej części parku w latach 1914-16 wybudowano siedzibę sądu ( dzisiejszy Urzęd Miejski ).  Na obszarze parku rośnie ok. 7 tys. drzew. Wsród nich występują: tulipanowce amerykańskie, miłorzęby dwuklapowe, platany kolnolistne, buki pospolite odmiany strzępolistnej i glediczje trójcieniowe.  Najstarsze okazy mają ponad 150 lat. 19.05.1992 Park Miejski został wpisany do rejestru zabytków województwa śląskiego.

czytaj więcej »
przejdź do galerii zdjęć tego parku »


Park Fazaniec - Szombierki - 17 ha

Skladający się w zasadzie z dwóch wąwozów Park Fazaniec, powstał na terenach bażanciarni, którą w połowie XIX w. założył hrabia Ulrich Schaffgotch.  Zamknięte dotychczas bramy otwarto w 1927 roku dla mieszkańców Bobrka i Szombierek. Uporządkowano wówczas alejki spacerowe, zamontowano ławki, stoliki do gier w karty i szachy oraz wiaty, stworzono place zabaw dla dzieci oraz ustawiono drewnianą altanę chroniącą przed deszczem. Naturalny, w tym miejscu, las liściasty z dużym udziałem dębów został wzbogacony nawet o drewniy budynek kawiarni ( zniszczony w czasie II wojny ).  W latach 30-tych wysadzono topolową alejkę, która istaniała do 2010 rok.  Po II Wojnie Światowej powstały plany rozwoju tego obszaru, zakładające nawet budowę szpitala i obiektów sportowych. Powstały jedynie dwa boiska i basen, z czasem zniszczone przez szkody górnicze i dewastacje. W latach 60-tych podjeto - niewystarczające - prace pożądkowo-adaptacyjne. 26 lutego 1987 roku Fazaniec został  wpisany do rejestru zabytków Województwa Śląskiego jako "interesujący przykład parku krajobrazowego unikalnego w skali kraju i regionu".

czytaj więcej »
przejdź do galerii zdjęć tego parku »


Park Ludowy - Miechowice - 14 ha

W 1854 Hubert von Thiele był inicjatorem podjetych prac, majacych na celu przekształcenie okolicznych lasów w park krajobrazowy, z malowniczym neogotyckim pałacem w centrum parku. Plany obejmowały obszar ok. 30 ha i uwzgledniały również folwark, sady i ogród warzywny czy szkółkę drzew i ujeżdżalnię ( dzisiejsza tereny bosika piłkarskiego ). Wraz z rozwojem tej części miasta, obszar ten podlegał  przekształceniom, szczególnie w okresie powojennym. Znikneły  dwa nieduże stawy ( zmiany górotworu spowodowały zmiany hydrolgiczne ), przebudowano układ komunikacyjny alejek, a sam pałac - podpalony w 1945 - doprowadzono do ruiny. Trzon nastarszego drzewostanu stawi buk pospolity. Najczęściej wystepującymi drzwami są: klon pospolity, lipa drobnolistna, jesion wyniosły, dąb szypułkowy, robinia akacjowa oraz wiązy i graby. Jednym z najstarych okazów jest ok. 200 letni platan klonoslisty o obwodzie pnia prawi 6 m, uznany za pomnik przyrody ( nr rej. 140 ).

czytaj więcej »
przejdź do galerii zdjęć tego parku »

Kliknij w głośniczek aby odsłuchać tekst Powered By GSpeech