„Odłóż telefon i żyj! - to przyciągające uwagę hasło pojawiło się przy kilku bytomskich przejściach dla pieszych położonych przy głównych arteriach. Docelowo wymalowane zostanie przy w dziesięciu lokalizacjach w różnych częściach miasta.

Wchodzą na jezdnię wpatrzeni w ekrany telefonu. Ze słuchawkami w uszach. Nie rozglądają się przed wejściem na ulicę. Statystyki są zatrważające, bo pokazują jak dużo wypadków na przejściach dla pieszych spowodowanych jest przez nieuwagę.

- Napisy rozmieszczone w rejonie wytypowanych przejść dla pieszych mają zwiększyć świadomość uczestników ruchu, szczególnie dzieci i młodzieży oraz poprawić ich bezpieczeństwo w drodze do szkoły - mówi Przemysław Wrona, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów.

Pilotażowo w czterech lokalizacjach

Pierwsze napisy powstały w rejonie 4 przejść dla pieszych zlokalizowanych na skrzyżowaniu ulic: Smolenia-Chrobrego w okolicy Szkoły Podstawowej nr 4 oraz przy przejściu dla pieszych na ul. Wojciechowskiego na wysokości Szkoły Podstawowej nr 23.

Sugestywne hasło będzie sukcesywnie rozmieszczane w rejonie kolejnych szkół: przy al. Legionów, ul. Siemiradzkiego, Pułaskiego, Grota - Roweckiego oraz Armii Krajowej (przejście za skrzyżowaniem z ul. Prostą).

Napisy pojawią się nie tylko przy szkołach, ale też w innych newralgicznych lokalizacjach na terenie miasta m.in. przy: ul. Konstytucji przy KWK Bobek Piekary Ruch Bobrek, ul. Świętochłowickiej (przy Krzyżowej), ul. Suchogórskiej przy kościele oraz przy ul. Strzelców Bytomskich, w rejonie wjazdu do kąpieliska krytego (przejście w azylu) przy ul. Wrocławskiej iDidura, ul. Siemianowickiej (przy Kochanowskiego), ul. Frenzla przy Racjonalizatorów (2 przejścia), ul. Zabrzańska (przy Małgorzatki), oraz ul. Frycza-Modrzewskiego (przy Krupińskiego).

  • 03
  • 01
  • 04
  • 02

Mandat za korzystanie z telefonu na pasach

Zgodnie z obowiązującymi przepisami zabronione zostało korzystanie z telefonu lub innego urządzenia podczas przechodzenia przez jezdnię oraz torowisko. Osoby łamiące ten zakaz mogą się liczyć z 300 - złotowym mandatem.

Jeśli warunki atmosferyczne na to pozwolą, w kilku lokalizacjach położonych przy szkołach pojawią się wkrótce napisy „Szkoła”, które zostaną umieszczone na jezdni w rejonie dojazdu do przejść dla pieszych zlokalizowanych w sąsiedztwie szkół.

Jeśli pilotażowy projekt się sprawdzi, MZDiM wiosną przyszłego roku rozszerzy zakres oznakowanych w ten sposób przejść dla pieszych o kolejne lokalizacje.