Dęby, klony, jesiony, głogi, graby, a także wiśnie w odmianach do nasadzeń miejskich - to tylko część gatunków drzew, które do końca roku pojawią się na terenie miasta. Obecnie trwa akcja sadzenia 162 drzew. Realizujący tę zieloną inwestycję Miejski Zarząd Dróg i Mostów do końca roku zasadzi w Bytomiu 500 nowych drzew.

 

 

- Dbając i wspierając bioróżnorodność sadzimy drzewa w kilkudziesięciu odmianach, a wśród nich także kasztanowce, wiązy czy wiśnie ptasie - mówi Joanna Karweta, kierowniczka Działu Zieleni Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów.

 

Drzewa są sadzone zgodnie z zachowaniem standardów, czyli z systemem napowietrzającym ułatwiającym napowietrzenie oraz nawodnienie bryły korzeniowej a także z palikami stabilizującymi, które czynią młode drzewo odpornym na powiewy wiatru. Warto też wspomnieć, że 338 drzew nasadzili też prywatni inwestorzy realizujący decyzje administracyjne w oparciu o wytyczne Działu Zieleni Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów.

 

Jesień i wczesna zima - najlepszy czas na nowe nasadzenia

Okres późnej jesieni i wczesnej zimy i wiosny to najlepszy czas na sadzenie drzew i krzewów. Posadzone o tej porze roku egzemplarze według specjalistów od ogrodnictwa, są bardzie odporne na mrozy. - Ponieważ nie powinno się prowadzić nasadzeń, kiedy temperatura w sposób ciągły spadnie poniżej zera, ekipy zieleniarskie wykorzystują sprzyjającą aurę - mówi Joanna Karweta.

 

Nasadzenia we wszystkich dzielnicach

Nowe nasadzenia pojawią się w każdej części miasta, m. in. w Łagiewnikach i Szombierkach przy ul. Chorzowskiej, Fabrycznej, Ściegiennego, Szyby Rycerskie, Golfowej, Wyzwolenia i Zabrzańskiej. W Rozbarku nowe drzewa pojawią się przy ul. Kilara, Schenka-Głowackiego oraz Tuwima.

W Śródmieściu nasadzenia prowadzone będą m.in. przy ul. Wrocławskiej, Piłsudskiego, Witczaka, Wallisa, Oświęcimskej, Nawrota, Krakowskiej, Myśliwca, z kolei w Stolarzowicach i Miechowicach przy ul. Gombrowicza, Ptakowickiej, Suchogórskiej, Reptowskiej, Stolarzowickiej, Wiśniowej, Dzierżonia i Chroboka.

  • D4N_2363_kopia
  • D4N_2365_kopia
  • D4N_2360_kopia
  • D4N_2361_kopia