Ruszył konkurs, w którym nasze miasto może wygrać budowę inteligentnego przejścia dla pieszych. Organizowany przez Orange Polska konkurs to szansa, aby przejście dla pieszych przy ul. Konstytucji 86a w Karbiu było nie tylko bezpieczniejsze, ale miało najnowsze rozwiązania techniczne stosowane na skrzyżowaniach. O tym, czy w naszym mieście powstanie inteligentne przejście dla pieszych zadecydują internauci. Zatem wszystko w naszych rękach. Głosujemy na Bytom!

- Zgłoszone do konkursu przejście dla pieszych w rejonie ul. Konstytucji 86a w Bytomiu - Karbiu zostało nie tylko wytypowane ze względu na słabą widoczność i apele mieszkańców o poprawę bezpieczeństwa, ale wskazali je również bytomscy policjanci - mówi Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia. - W tym roku na ul. Konstytucji zmodernizowaliśmy i doświetliliśmy już dwa przejścia dla pieszych, w rejonie ul. Popiełuszki - obok kościoła pw. Dobrego Pasterza oraz Worpie - w rejonie przystanku autobusowego. Przejście dla pieszych przy ul. Konstytucji 86a jest ostatnim w Karbiu pomiędzy skrzyżowaniem ul. Konstytucji i Wrocławskiej a Bobrkiem, które nie jest jeszcze doświetlone - dodaje wiceprezydent Michał Bieda.

 

Zagłosuj na Bytom

Głosowanie potrwa do 28 marca, a nagrodą główną - dla trzech miast z największą liczbą głosów - jest przebudowa zgłoszonego przejścia dla pieszych, w którym będą nie tylko czujniki ruchu i świetlny system ostrzegania kierowców o obecności pieszych, ale również dźwiękowe komunikaty ostrzegawcze dla pieszych, podświetlane znaki oraz kontroler oświetlenia Orange Smart. Warto podkreślić, że czujniki ruchu nie tylko wykrywają pieszego z odległości kilkunastu metrów, ale natychmiast aktywują świetlną i dźwiękową sygnalizację ostrzegawczą. Z kolei specjalny system doświetlania sprawia, że przechodzący są lepiej widoczni dla kierowców, a sygnały dźwiękowe ostrzegają pieszych, że zbliżają się do przejścia.

Aby zagłosować na Bytom, należy wejść na stronę internetową inteligentneprzejscie.pl wybrać z listy miast Bytom, podać swój numer telefonu, pobrać darmowy kod uwierzytelniający i zagłosować.

 

Baner z instrukcją jak zagłosować na Bytom

Głosom oddanym na każde miasto organizatorzy przypisali odpowiednie wagi, proporcjonalne do liczby mieszkańców. Dzięki temu, każde miasto ma równe szanse.

  • D4N_2580_kopia
  • D4N_2579_kopia
  • D4N_2578_kopia
  • D4N_2576_kopia

- Już ponad sto miast w Polsce korzysta z inteligentnych rozwiązań, w tym z przejść dla pieszych „smart”. Nowe technologie mogą zwiększyć bezpieczeństwo również w Bytomiu, dlatego serdecznie zachęcamy wszystkich do głosowania w konkursie „Inteligentne przejście” - mówi Daria Drabik, koordynatorka konkursu w Orange Polska.

 

Bytom modernizuje i doświetla przejścia dla pieszych

Od kilku lat systematycznie nasze miasto przeprowadza modernizację i doświetlenie przejść dla pieszych, zwiększając tym samym widoczność i komfort pieszych oraz dostosowując przejścia do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Tylko w 2023 roku przebudowaliśmy już trzy przejścia dla pieszych, przy ul. Powstańców Śląskich, Konstytucji w rejonie ul. Popiełuszki oraz Worpie, zaś przy ul. Witczaka w rejonie ul. Ułańskiej zmieniona została lokalizacja a przy skrzyżowaniu ul. Witczaka z Tramwajarzy wybudowano nowe przejście dla pieszych. Wartość tej inwestycji wyniosła 468 tys. zł i jej realizacja była możliwa dzięki pozyskaniu przez nasze miasto dofinansowania w ramach programu „Marszałkowski program poprawy bezpieczeństwa na drogach województwa śląskiego” w kwocie blisko 113 tys. zł.

Kolejnym zrealizowanym projektem poprawiającym bezpieczeństwo pieszych był montaż w 10 lokalizacjach odblaskowych sylwetek pieszych, czyli innowacyjnego, zwracającego uwagę kierowców oznakowana. Odblaskowe „ludziki” stanęły w newralgicznych przejściach dla pieszych, w rejonach szkół podstawowych i miejscach uczęszczanych przez dzieci a koszt zakupu i dostawy 20 sztuk odblaskowych sylwetek wyniósł około 25 tys. zł.

Warto również dodać, że w latach 2018-2022 Miejski Zarząd Dróg i Mostów zmodernizował w naszym mieście już 27 przejść dla pieszych.