Park kieszonkowy przy ul. Katowickiej, który otworzyliśmy w czerwcu 2022 roku, bierze udział w głosowaniu publiczności oraz w wyborze jury w plebiscycie „Polska Architektura XXL 2022” w kategorii krajobraz. Głosowanie internautów trwa do 4 kwietnia.

Plebiscyt „Polska Architektura XXL” to najbardziej kompleksowy przegląd aktywności polskiej branży architektonicznej. W jego ramach realizacje są wybierane w trzech dziedzinach: kubatura, wnętrza i krajobraz, każda podzielona na dwie kategorie - obiekty publiczne i prywatne. Zostanie też przyznana nagroda Grand Prix.

Park kieszonkowy otworzyliśmy w czerwcu 2022 roku

 

Jak zagłosować na Bytomski park kieszonkowy?

Aby zagłosować na park kieszonkowy przy ul. Katowickiej należy wejść na stronę internetową:  https://sztuka-krajobrazu.pl/ poniżej po lewej stronie nacisnąć zielony przycisk z napisem „Przestrzeń publiczna”, zaznaczyć „Park kieszonkowy w Bytomiu, Anna Becker z projektzieleni.pl, Marlena Pilch z PilchPro Architektura” i wpisać swój adres e-mail. Następnie wejść na swojego maila i nacisnąć link, który prześlą nam organizatorzy konkursu. Zagłosować można tylko raz.Wyniki głosowania internautów poznamy 5 kwietnia, a wyniki głosowania ekspertów zostaną ogłoszone na uroczystej Gali Plebiscytu Polska Architektura XXL 2022, która odbędzie się 6 czerwca w nowo otwartym budynku Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie.

 

Miejsce autentyczne i wielopokoleniowe

Zieloną Strefę przy ul. Katowickiej otworzyliśmy 9 czerwca 2022 roku. Park Kieszonkowy powstał w miejscu po wyburzonej kamienicy, gdzie oprócz nasadzeń drzew i krzewów pojawiły się utrzymane w lekko industrialnym stylu ławki i urządzenia zabawowe. Koncepcję zagospodarowania przestrzeni w sercu miasta, zgłosili do Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy Śródmieścia. Projekt nie zakwalifikował się wówczas do realizacji, ale władze miasta mimo wszystko postanowiły zrealizować koncepcję mieszkańców.

Dzięki zieleni i małej architekturze pusta przestrzeń dostała drugą szansę. Nie ma już ciemnego zaułka, tylko miejsce przygotowane z myślą o użytkownikach w różnym wieku. O tym, że kiedyś w tym miejscu stał budynek, przypomina zachowany fragment murku z podpiwniczenia. Projekt Zielonej Strefy przy ul. Katowickiej stworzyła krakowska Pracownia Architektury Krajobrazu. Współtworzyli go mieszkańcy biorący udział w konsultacjach społecznych.

Nie zabrakło tu rozwiązań funkcjonalnych wprowadzających nowe ciągi piesze pozwalające na swobodne przejście z ulicy Wałowej na ul. Katowicką oraz z podwórka sąsiedniej kamienicy na teren parku. Uwagę zwraca reprezentacyjna brama stanowiąca jednocześnie podporę wiszącej ławki. W przestrzeniach rekreacyjnych nie brak betonowych siedzisk i leżaków. Mali użytkownicy korzystają z „małpiego gaju”, piaskownicy i lustra zniekształcającego.

 

Rozbudowana Zielona Strefa

W ramach Zielonej Strefy przy ul. Katowickiej powstała także między innymi: ścianka wspinaczkowa, karmniki dla ptaków, domki dla motyli, stojaki rowerowe oraz posadzone zostały brzozy, długo kwitnące krzewy i ozdobne byliny. Zaprojektowano i wykonano także montaż i instalację monitoringu i oświetlenia. Na utworzenie parku kieszonkowego Miejski Zarząd Dróg i Mostów pozyskał dofinansowanie z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (Metropolitalny Fundusz Solidarności) w wysokości 370 tysięcy złotych. Łączny koszt przedsięwzięcia to 1 mln 347 tysięcy złotych.