Prowadź się zdrowo - to hasło kampanii profilaktycznej skierowanej do mężczyzn powyżej 40. roku życia, którzy chcieliby wykonać bezpłatne badanie wątroby. Mobilna akcja diagnostyczna odbędzie się 18 i 19 marca na Rynku.

Akcja realizowana przez koncern farmaceutyczny Sanofi ma na celu podnieść świadomość społeczną na temat dbania o własne zdrowie wśród mężczyzn po 40. roku życia.

Według danych GUS mężczyźni żyją w Polsce średnio o osiem lat krócej niż kobiety. A to właśnie panowie są narażeni na niealkoholowe stłuszczenie wątroby, które według szacunków może dotyczyć nawet 1/4 Polaków.

Bytom jest jednym z 16 polskich miast, do których zawita specjalny bus, tzw. wątrobus wyposażony w Fibroscan - urządzenie do prostego, szybkiego i nieinwazyjnego badania ryzyka stłuszczenia wątroby. Urządzenie będzie obsługiwane przez technika diagnostycznego firmy Tiba Sp. z o.o., która jest ich właścicielem, a zarazem operatorem.

Bezpłatne badania odbędą się 18 i 19 marca od 6.30 do 17.00 na Rynku naprzeciw ul. Strażackiej. Każdy pacjent otrzyma wydruk z wynikiem oraz ewentualną rekomendację do dalszej konsultacji u lekarza specjalisty.

Patronat nad akcją profilaktyczną objął prezydent Mariusz Wołosz.