Uszkodzone, spękane i odspojone części płyt od podłoża na odcinku ul. Katowickiej od ul. Matejki do Korfantego zostały wymienione.

Ze względu na pogodę, która miała wpływ na związanie zapraw montażowych i mas zalewowych prace na tym odcinku przedłużyły się, jednak w czwartek 11 maja w godzinach porannych zostanie otwarty dla pojazdów odcinek od ul. Korfantego do ul. Matejki. 11 maja firma NDI Sopot SA - wykonawca realizujący na zlecenie Tramwajów Śląskich SA przebudowę torowiska w ul. Katowickiej - rozpocznie z kolei prace gwarancyjne na odcinku od ul. Korfantego do ul. Zamenhofa. Przejazd tym odcinkiem nie będzie możliwy - zostanie zachowany jedynie ruch tramwajów.

 

Będą utrudnienia drogowe. Na czas robót przygotowano objazdy

W związku z rozpoczynającym się od czwartku 11 maja II etapem prac gwarancyjnych na ul. Katowickiej zamknięty zostanie odcinek drogi dla pojazdów od skrzyżowania z ul. Korfantego do skrzyżowania z ul. Zamenhofa. Wyjątkiem będzie jedynie komunikacja tramwajowa, która będzie sterowana ręcznie. Z kolei kierowcy będą musieli korzystać z przygotowanych na czas robót objazdów:

  • dojazd do ul. Rostka dla pojazdów jadących ulicą Katowicką od strony skrzyżowania z ul. Matejki będzie możliwy następującymi ulicami: Korfantego - Krakowską - Józefczaka - Piastów Bytomskich - Katowicką;
  • dojazd do ul. Korfantego dla pojazdów jadących ulicą Katowicką od strony placu Sikorskiego będzie możliwy następującymi ulicami: Rostka - Miarki - Matejki - Katowicką.

Prace remontowe będą prowadzone przy sprzyjającej pogodzie. W przypadku opadów deszczu naprawa uszkodzonych płyt może się wydłużyć, bowiem ma to wpływ na wiązanie zapraw montażowych i mas zalewowych.

  • Trwają prace gwarancyjne na ul. Katowickiej. Od 11 maja ruszają roboty na odcinku od ul. Korfantego do Zamenhofa (1)
  • Trwają prace gwarancyjne na ul. Katowickiej. Od 11 maja ruszają roboty na odcinku od ul. Korfantego do Zamenhofa (2)
  • Trwają prace gwarancyjne na ul. Katowickiej. Od 11 maja ruszają roboty na odcinku od ul. Korfantego do Zamenhofa (3)
  • Trwają prace gwarancyjne na ul. Katowickiej. Od 11 maja ruszają roboty na odcinku od ul. Korfantego do Zamenhofa (4)
  • Trwają prace gwarancyjne na ul. Katowickiej. Od 11 maja ruszają roboty na odcinku od ul. Korfantego do Zamenhofa (5)
  • Trwają prace gwarancyjne na ul. Katowickiej. Od 11 maja ruszają roboty na odcinku od ul. Korfantego do Zamenhofa (6)
  • Trwają prace gwarancyjne na ul. Katowickiej. Od 11 maja ruszają roboty na odcinku od ul. Korfantego do Zamenhofa (7)
  • Trwają prace gwarancyjne na ul. Katowickiej. Od 11 maja ruszają roboty na odcinku od ul. Korfantego do Zamenhofa (8)

 

Najpierw remont a potem sprawdzenie skuteczności wykonania napraw

Wykonawcy przebudowy torowiska w ul. Katowickiej zostały wskazane wszystkie usterki, w tym pęknięcia, wykruszone i uszkodzone płyty granitowe, spękania a także odspojenia płyt od podłoża. W trakcie zaplanowanych prac gwarancyjnych firma NDI Sopot SA wymieni uszkodzone płyty. Po zakończeniu prac wznowiony zostanie ruch samochodowy celem sprawdzenia nacisku na płyty a tym samym skuteczności wykonania napraw, co będzie podstawą do ich odebrania.

Przypomnijmy, że w połowie 2021 roku na ul. Katowickiej z udziałem wykonawcy zostały wskazane uszkodzenia w płytach granitowych. Uszkodzenia pojawiły się na krawędziach płyt, widoczne były także liczne spękania, wykruszenia, a także odspojenie części płyt od podłoża. Wykonawca zobowiązał się wówczas, że dokona gwarancyjnej naprawy i wymieni uszkodzone płyty, jednak mimo ich naprawy Miejski Zarząd Dróg i Mostów oraz Tramwaje Śląskie zakwestionowały zrealizowane roboty gwarancyjne. Teraz wykonawca w ramach gwarancji ponownie wykonuje naprawę uszkodzonych i odspojonych płyt granitowych, jednak na czas robót całkowicie wstrzymany jest ruch pojazdów oprócz możliwości przejazdu tramwajów na remontowanych odcinkach ulicy Katowickiej.