W ramach realizowanego w Bobrku projektu Stworzenia przyjemnych i bezpiecznych przestrzeni dla mieszkańców Bytomia, przy ul. Stalowej oddane zostały do użytku dwa całkowicie odnowione place zabaw. Na dzieci czekają tam ogrodzone, dobrze wyposażone miejsca do zabawy.

Place zabaw mają monitoring, co pomoże uchronić je przed aktami wandalizmu, które zdarzały się tam już na etapie ich budowy. Stworzenie przyjemnych i bezpiecznych przestrzeni dla mieszkańców Bytomia - etap II, to jeden z dwóch rewitalizacyjnych projektów realizowanych w tej części Bytomia.

Prace prowadzone były przy ul. Stalowej, gdzie powstały nowe alejki, chodniki i podjazdy dla wózków. Przebudowane oraz rozbudowane zostały place zabaw. Zakres prac obejmował m. in. zainstalowanie nowych urządzeń do zabawy, takich jak huśtawki, wywrotki, karuzele i piaskownica, a także montaż siłowni zewnętrznej dostosowanej do potrzeb seniorów oraz osób z niepełnosprawnościami. Nie brak też elementów małej architektury i nasadzeń zieleni. Koszt inwestycji to 1,3 mln zł.

 

Akty wandalizmu na nowym obiekcie

Problemem, z którym podczas realizacji projektu mierzył się wykonawca, były dewastacje, do których dochodziło na placu budowy. Znikały ustawione na palecie kostki brukowe, a tuż przed oddaniem placu zabaw do użytku doszło do poważnego uszkodzenia urządzeń.

- Pomimo ochrony na czas nocny i ogrodzenia terenu inwestycji nie udało się zapobiec aktom wandalizmu. Na nowej nawierzchni ktoś rozpalił ognisko, pomazane farbą zostały też zamontowane urządzenia - mówi Marcin Laszuk, przedstawiciel firmy Celmar.

 

Monitoring i ogrodzenie

Teren całościowo został ogrodzony i objety monitoringiem. Zostały zamontowane furtki, które będzie można zamykać w godzinach nocnych, co też ma zapewnić bezpieczeństwo. Reaguj na akty wandalizmu Miejski Zarząd Dróg i Mostów apeluje o zgłaszanie przypadków wandalizmu.

Niezabezpieczone zniszczone lub uszkodzone hustawki czy karuzele stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa małych użytkowników. Przypadki takie można zgłaszać na Policję, Straż Miejską lub bezpośrednio do dyżurnego Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Bytomiu - dzwoniąc na numer tel. 795 550 347.

 • Nowe place zabaw w Bobrku już otwarte (4) Autor: archiwum UM Bytom, fot. Hubert Klimek
 • Nowe place zabaw w Bobrku już otwarte (5) Autor: archiwum UM Bytom, fot. Hubert Klimek
 • Nowe place zabaw w Bobrku już otwarte (6) Autor: archiwum UM Bytom, fot. Hubert Klimek
 • Nowe place zabaw w Bobrku już otwarte (7) Autor: archiwum UM Bytom, fot. Hubert Klimek
 • Nowe place zabaw w Bobrku już otwarte (11) Autor: archiwum UM Bytom, fot. Hubert Klimek
 • Nowe place zabaw w Bobrku już otwarte (12) Autor: archiwum UM Bytom, fot. Hubert Klimek
 • Nowe place zabaw w Bobrku już otwarte (13) Autor: archiwum UM Bytom, fot. Hubert Klimek
 • Nowe place zabaw w Bobrku już otwarte (14) Autor: archiwum UM Bytom, fot. Hubert Klimek
 • Nowe place zabaw w Bobrku już otwarte (15) Autor: archiwum UM Bytom, fot. Hubert Klimek
 • Nowe place zabaw w Bobrku już otwarte (16) Autor: archiwum UM Bytom, fot. Hubert Klimek
 • Nowe place zabaw w Bobrku już otwarte (17) Autor: archiwum UM Bytom, fot. Hubert Klimek
 • Nowe place zabaw w Bobrku już otwarte (18) Autor: archiwum UM Bytom, fot. Hubert Klimek
 • Nowe place zabaw w Bobrku już otwarte (19) Autor: archiwum UM Bytom, fot. Hubert Klimek