Trwa XVII edycja konkursu na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Polsce w 2023 roku. Towarzystwo Urbanistów Polskich do drugiego etapu nominowało park kieszonkowy przy ul. Katowickiej oraz kompleks sportowo-rekreacyjny obejmujący rolkowisko i Lodowisko im. Braci Nikodemowiczów.

Po analizie zgłoszeń w pierwszym etapie Zarząd Główny Towarzystwa Urbanistów Polskich zakwalifikował do drugiego etapu konkursu i nominował do nagród 44 przestrzenie publiczne z całej Polski. W tym gronie znalazły się dwa zgłoszenia z Bytomia: park kieszonkowy oraz kompleks sportowo-rekreacyjny obejmujący rolkowisko i Lodowisko im. Braci Nikodemowiczów.

Posiedzenie kapituły konkursu jest planowane do 31 września 2023 roku.

Park kieszonkowy został otwarty w czerwcu 2022 roku. Zielona Strefa przy ul. Katowickiej została zaprojektowana przez krakowską pracownię projektzieleni.pl - architektki krajobrazu: Annę Becker, Marlenę Pilch, Magdalenę Wnęk. Najmłodszym służą tutaj m.in. miniścianka wspinaczkowa, nieduży park linowy, huśtawki, piaskownica, ale też galeria krzywych luster. Starsi wypocząć mogą na leżakach lub wprost na trawie. Roślinność uzupełniono o karmniki dla ptaków i „hotele” dla owadów. Symboliczną bramę zbudowano z dwuteowników, nawiązując w ten sposób do industrialnego dziedzictwa miasta. Park kieszonkowy został już wyróżniony w prestiżowym konkursie - nagrodą internautów w plebiscycie na Nagrodę Architektoniczną Tygodnika "Polityka".

Park Kieszonkowy został już wyróżniony w prestiżowym konkursie

 

Kompleks sportowo-rekreacyjny przy ul. Pułaskiegoo obejmuje rolkowisko i Lodowisko im. Braci Nikodemowiczów. Rolkowisko zostało otwarte w kwietniu 2022 roku. Poza rolkowiskiem przy Pułaskiego znajduje się bieżnia dwutorowa z nawierzchnią tartanową, boisko wielofunkcyjne, na którym można grać zarówno w piłkę nożną, jak i koszykówkę. Na obiekcie znajdują się również: plac freestyle oraz park do street workoutu. Lodowisko im. Braci Nikodemowiczów zostało otwarte w czerwcu 2021 roku. W jednym z najnowocześniejszych obiektów w Polsce zastosowano po raz pierwszy w kraju nowatorskie rozwiązanie konstrukcji dachu, który oparty jest na zespole dźwigarów samonośnych, krzyżowych, z drewna klejonego o rozpiętości ponad 50 metrów.

Kompleks lodowiska i rolkowiska znalazł się w drugim etapie prestiżowego konkursu

 

Na Lodowisku im. Braci Nikodemowiczów regularnie odbywają się ważne hokejowe wydarzenia. W 2021 roku w październiku reprezentacja Polski kobiet wygrała turniej prekwalifikacyjny do Zimowych Igrzysk Olimpijskich, w grudniu Kadra Narodowa Seniorów zajęła 2. miejsce w mocno obsadzonym turnieju EIHC Christmas Cup. Pod koniec 2021 roku na Lodowisku im. Braci Nikodemowiczów rywalizowały najlepsze drużyny w kraju w Pucharze Polski. Trofeum wywalczyła Comarch Cracovia. W grudniu 2022 roku w Bytomiu zostały zorganizowane Mistrzostwa Świata Juniorów U20 Dywizji IB. Również w grudniu 2022 roku lodowisko wizytował Luc Tardif, prezydent Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie (IIHF) oraz Petr Briza, pierwszy wiceprezydent IIHF.