Przynoszą ochłodę w czasie upałów, magazynują wodę i zazieleniają przestrzeń miejską. Zielone przystanki, bo o nich mowa, już wkrótce staną również w Bytomiu. Miejski Zarząd Dróg i Mostów w Bytomiu podpisał umowę na stworzenie trzech zielonych przystanków, dwóch autobusowych: Bytom Karb przy ul. Miechowickiej oraz Bytom Prusa przy ul. Witczaka i tramwajowego Bytom Sąd. Łączny koszt inwestycji to około 72 tys. zł.

Ekologiczny przystanek powstanie w Karbiu

- Zielone wiaty przystankowe spełniają kilka funkcji. Przede wszystkim zieleń magazynuje wody opadowe i daje cień podczas upałów - mówi Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia. - Na początek wybraliśmy trzy lokalizacje, dwie w Śródmieściu oraz jedną w Karbiu. W kolejnych latach planujemy zwiększenie liczby zielonych przystanków, głównie w centrum - podkreśla wiceprezydent Michał Bieda.

Jak będą wyglądać zielone przystanki?

Teren wokół przystanków zarówno tramwajowych, jak i autobusowego zostanie zagospodarowany nasadzeniami niskiej zieleni, zielonymi ekranami oraz elementami małej architektury. Na przystanku tramwajowym Bytom Sąd i autobusowym Bytom Prusa pojawią się donice, dwie pod nasadzenie roślinności niskiej i dwie pod montaż zielonych ekranów z siatki stalowej ocynkowanej, w których posadzony zostanie bluszcz. Na ścianach bocznych wykonane zostaną również nasadzenia, a w donicach pojawią się trawy ozdobne i byliny.

Z kolei na przystanku autobusowym Bytom Karb w stronę Miechowic wykonawca - firma FIORI Sp. z o.o. z Tarnowskich Gór zamontuje misę pod montaż zielonych ekranów porośniętych bluszczem. Dodatkowym elementem ozdobnym będzie warstwa kory o grubości około 5 cm.

Zielonych przystanków coraz więcej w Metropolii

Bytom będzie kolejnym miastem w Metropolii, w którym pojawią się zielone przystanki. Już wcześniej pojawiły się one m.in. w Tychach, Katowicach, Sosnowcu, Dąbrowie Górniczej czy Chorzowie. Ich największym atutem jest wygląd poprawiający jakość przestrzeni miejskiej, ale przede wszystkim zielone przystanki przyczyniają się do magazynowania wody opadowej oraz odciążają system kanalizacji deszczowej. Dodatkowo wprowadzają zieleń do przestrzeni publicznej, obniżają temperaturę oraz ograniczają powstawanie tzw. miejskich wysp ciepła.