To już kolejne wyróżnienie dla Zielonej Strefy ul. Katowickiej. Tym razem park kieszonkowy został wyróżniony w konkursie na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Polsce w kategorii nowo wykreowanej przestrzeni publicznej w zieleni.

Zielona Strefa ul. Katowickiej

Jak czytamy w uzasadnieniu jury, wyróżnienie zostało przyznane za przemyślane planowanie i staranną realizację projektu. Przypomnijmy, że koncepcję zagospodarowania tej nieoczywistej przestrzeni po wyburzonej kamienicy, zgłosili do Budżetu Obywatelskiego sami mieszkańcy Śródmieścia.

Choć projekt nie zakwalifikował się wówczas do realizacji, pomysł został zrealizowany. W czerwcu 2022 roku park kieszonkowy został otwarty dla mieszkańców.

Zaprojektowany przez krakowską pracownię projektzieleni.pl - architektki krajobrazu: Annę Becker, Marlenę Pilch, Magdalenę Wnęk - park kieszonkowy, pełni podwójną rolę: placu zabaw dla dzieci oraz miejsca relaksu i wypoczynku.

Najmłodszym służą m.in. miniścianka wspinaczkowa, nieduży park linowy, huśtawki, piaskownica, ale też galeria krzywych luster. Starsi wypocząć mogą na leżakach lub wprost na trawie. Roślinność uzupełniono o karmniki dla ptaków i „hotele” dla owadów. Symboliczną bramę zbudowano z dwuteowników, nawiązując w ten sposób do industrialnego dziedzictwa miasta.

Projekt parku kieszonkowego ma już na swoim koncie takie wyróżnienia jak Nagrodę Architektoniczną „Polityki” oraz nagrodę "Zaprojektowane po ludzku", zorganizowaną przed „Gazetę Wyborczą”.