Nowe ławki, wygodne szezlongi, kilkuosobowe huśtawki i nowe nasadzenia - to tylko część elementów, jakie złożyły się na zagospodarowanie przestrzeni przy ulicach Staffa i Witczaka zrealizowanych w ramach projektu Stworzenia przyjemnych i bezpiecznych przestrzeni dla mieszkańców Bytomia - etap II.

O tym jak będzie wyglądać strefa wypoczynku przy ul. Witczaka i odnowa pozostałych terenów objętych projektem, zdecydowali mieszkańcy, którzy w 2021 roku brali udział w konsultacjach społecznych z przedstawicielami Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów i projektantem.

Zagospodarowana przestrzeń przy ul. Witczaka

Estetyczna i funkcjonalna

W ramach inwestycji nieopodal skrzyżowania ul. Witczaka i Piłsudskiego (wejście na promenadę) pojawiły się meble miejskie w postaci siedzisk, podwieszanych ławek, leżanek oraz donic z zielenią dekoracyjną.

Od strony północnej i południowej nasadzona została zieleń, która będzie tworzyć ścianę ogrodu wertykalnego. W tym celu wykonawca zamontował stalowo - drewniane konstrukcje, na których pnące rośliny znajdą oparcie. Nie zabrakło też stojaków rowerowych, oświetlenia i monitoringu.

- Nowością będą też dwie wolnostojące, samoobsługowe stacje serwisu rowerów służące do wykonania takich podstawowych czynności, jak np. pompowanie kół. Stacje wyposażone są w zestaw narzędzi i pompki rowerowe na wszystkie rodzaje zaworów. Pojawią się one wraz z rozpoczęciem sezonu rowerowego - mówi Agnieszka Grzona, kierowniczka Działu Inwestycji Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów.

Więcej zieleni i oświetlenie

Zmienił się też teren pomiędzy promenadą a parkingiem przy ul. Staffa, gdzie po nowemu zorganizowana została zieleń oraz pojawiło się oświetlenie.

W ramach inwestycji wykonana została rekultywacja terenu wraz z nasadzeniami zieleni oraz wysiewem trawnika. Rozbudowana została istniejąca instalacja oświetlenia promenady pieszej o nowe oprawy oświetleniowe. Zamontowana została też instalacja monitoringu z podłączeniem do miejskiej sieci.

Nie tylko Rozbark

Projekt „Stworzenie przyjemnych i bezpiecznych przestrzeni dla mieszkańców Bytomia - etap II” obejmował prace także kilku innych lokalizacjach: przy Alei Marka, ul. Grabowej, Kochanowskiego, w Parku Ludowym w Miechowicach oraz przy ul. Stalowej w Bobrku.

Wartość całego projektu wynosi prawie 7,8 mln zł. Przypomnijmy, że w ramach pierwszego etapu stworzono promenadę, przy której znalazło się miejsce na plenerową siłownię ze zmiennym obciążeniem, skatepark, kilka placów zabaw i kompleks sportowo-rekreacyjny przy Szynolu.

  • Zagospodarowane przestrzenie przy ul. Staffa i Witczaka oddane do użytku (2) Autor: Grzegorz Goik
  • Zagospodarowane przestrzenie przy ul. Staffa i Witczaka oddane do użytku (3) Autor: Grzegorz Goik
  • Zagospodarowane przestrzenie przy ul. Staffa i Witczaka oddane do użytku (4) Autor: Grzegorz Goik
  • Zagospodarowane przestrzenie przy ul. Staffa i Witczaka oddane do użytku (5) Autor: Grzegorz Goik
  • Zagospodarowane przestrzenie przy ul. Staffa i Witczaka oddane do użytku (6) Autor: Grzegorz Goik
  • Zagospodarowane przestrzenie przy ul. Staffa i Witczaka oddane do użytku (7) Autor: Grzegorz Goik
  • Zagospodarowane przestrzenie przy ul. Staffa i Witczaka oddane do użytku (8) Autor: Grzegorz Goik
  • Zagospodarowane przestrzenie przy ul. Staffa i Witczaka oddane do użytku (9) Autor: Grzegorz Goik
  • Zagospodarowane przestrzenie przy ul. Staffa i Witczaka oddane do użytku (10) Autor: Grzegorz Goik
  • Zagospodarowane przestrzenie przy ul. Staffa i Witczaka oddane do użytku (11) Autor: Grzegorz Goik