Mieszkańcy Miechowic wyszli z inicjatywą upamiętnienia założycieli parku i zmiany nazwy Parku Ludowego na Park Tiele-Wincklerów. Stworzyli specjalną petycję, którą poparło 326 osób. Pomysł bytomian podchwycili radni oraz działające w Miechowicach instytucje, dzięki czemu udało się zmobilizować szerokie grono osób popierających inicjatywę. W poniedziałek 26 lutego radni Rady Miejskiej poparli projekt zmiany nazwy parku, który upamiętnia rodzinę Tiele-Wincklerów.

– Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w inicjatywę i zbieranie podpisów pod petycją, a także radnym, którzy jednogłośnie zagłosowali za zmianą nazwy parku i godnym upamiętnieniem rodu Tiele-Wincklerów – mówi prezydent Mariusz Wołosz.

Strażnicy pamięci

W Miechowicach są miejsca będące strażnikami pamięci rodziny Tiele-Wincklerów. To m.in. Parafia Ewangelicko-Augsburska, Muzeum Domek Matki Ewy i od dwóch lat nowy lokator dawnej siedziby rodu, czyli Pałac w Miechowicach.

– Tiele-Wicklerowie wyprzedzali swoje czasy, kierując się w swoim życiu tolerancją, zaangażowaniem w życie lokalnej społeczności i otwartością. Uczynienie rodu Tiele-Wincklerów patronem parku jest ukłonem w stronę wielokulturowej historii Bytomia – mówi Michał Staniszewski, przewodniczący Rady Miejskiej w Bytomiu.

  • Park Tiele-Wincklerów w Miechowicach. Radni Rady Miejskiej podjęli uchwałę o zmianie nazwy Parku Ludowego (1) Autor: Hubert Klimek
  • Park Tiele-Wincklerów w Miechowicach. Radni Rady Miejskiej podjęli uchwałę o zmianie nazwy Parku Ludowego (2) Autor: Hubert Klimek
  • Park Tiele-Wincklerów w Miechowicach. Radni Rady Miejskiej podjęli uchwałę o zmianie nazwy Parku Ludowego (3) Autor: Hubert Klimek
  • Park Tiele-Wincklerów w Miechowicach. Radni Rady Miejskiej podjęli uchwałę o zmianie nazwy Parku Ludowego (4) Autor: Hubert Klimek
  • Park Tiele-Wincklerów w Miechowicach. Radni Rady Miejskiej podjęli uchwałę o zmianie nazwy Parku Ludowego (5) Autor: Hubert Klimek

Volkspark, czyli Park Ludowy

Park ukształtowany został na początku XIX wieku jako park pałacowy dla rodu Tiele-Wincklerów. Z inicjatywy hrabiego przystąpiono do powiększania ogrodu. Na obszarze o powierzchni ponad 29 ha, powstał park w stylu angielskim. Neogotycka bryła pałacu została malowniczo wpisana w rozległe, krajobrazowe otoczenie.

W okresie największej świetności jego powierzchnia wynosiła ok. 29 ha. Po latach, z dawnego układu komunikacyjnego zachowała się jedynie owalna ścieżka, przebiegająca po stronie zewnętrznej. Teren parku został zdominowany przez wysokie drzewa, a zakładane dawniej ozdobne kompozycje roślinne nie przetrwały do naszych czasów.

Od 1 maja 1938 roku funkcjonował jako Miechowicki Park Ludowy (Mechtaler Volkspark). Nazwa ta obowiązywała w trakcie niechlubnych czasów III Rzeszy, kiedy nawet nazwa Miechowic była używana jako Mechtal, a nie Miechovitz. Władzom Polski Ludowej nazwa Park Ludowy przypadła do gustu i pozostała do czasów nam współczesnych.

Rewitalizacja pałacu i parku

W 2023 roku zakończyła się rewitalizacja parku, w ramach której powstały nowy plac zabaw i siłownia zewnętrzna, stanęły nowe ławki i kosze na śmieci, wyremontowane i doświetlone zostały alejki. Inwestycja warta 3 mln zł była możliwa dzięki pozyskaniu przez miasto środków z Unii Europejskiej w kwocie prawie 2,8 mln zł. Z kolei w 2021 roku zakończyła się warta ponad 11,6 mln zł rewaloryzacja zespołu pałacowego Tiele-Wincklerów zlokalizowanego w Parku Ludowym, dzięki któremu park ożył, chętnie odwiedzają go miechowiczanie, uczestnicy pałacowych imprez oraz turyści.

Warto dodać, że park od 1995 roku jest wpisany do rejestru zabytków, a znajdujący się na jego terenie platan klonolistny „Jan III Sobieski” został w 1973 roku uznany za pomnik przyrody.

Zmiana nazwy Parku Kachla

Podczas poniedziałkowej sesji Rady Miejskiej radni podjęli także uchwałę w sprawie zmiany nazwy Parku Miejskiego im. Franciszka Kachla, dodając przed imieniem patrona stopień harcmistrza. W uzasadnieniu wnioskodawcy – Komendanta Bytomskiego Hufca ZHP – zmiana pozwoli na jednoznaczne zidentyfikowanie jego osoby, jako patrona zabytkowego parku w Śródmieściu. Tym samym od 26 lutego Park Miejskim nosi imię hm. Franciszka Kachla.