Rozpoczął się demontaż urządzeń na placu zabaw przy ul. Zakątek w Szombierkach. Już wkrótce ich miejsce zajmą nowe, wykonane z naturalnych materiałów huśtawki, zjeżdżalnia i elementy do wspinaczki oraz innych sprawnościowych wygibasów.

Nowy plac zabaw powstaje w ramach współpracy gminy Bytom i spółki InPost. Współpraca obejmuje działania na rzecz rozwoju przestrzeni publicznej, w tym m.in. rewaloryzacji terenów zielonych.

– Do piątku, 12 kwietnia potrwa demontaż wszystkich istniejących urządzeń zabawowych oraz małej architektury wraz z towarzysząca infrastrukturą. Nowy plac zabaw ma być gotowy w połowie maja – mówi Mariola Mnich, z działu komunalnego Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów.

  • Demontaż starego placu zabaw przy ul. Zakątek(1) Autor: Hubert Klimek
  • Demontaż starego placu zabaw przy ul. Zakątek(2) Autor: Hubert Klimek
  • Demontaż starego placu zabaw przy ul. Zakątek(3) Autor: Hubert Klimek

Nowe miejsce do zabawy

W ramach prac modernizacyjnych na polu piaskowym przy ul. Zakątek, powstanie naturalny drewniany plac zabaw składający się z sześciu urządzeń: huśtawki typu bocianie gniazdo, bujaka, zestawu sprawnościowego, karuzeli, tablicy edukacyjnej oraz zestawu wielofunkcyjnego ze zjeżdżalnią i elementami do wspinaczki.

  • Wizualizacje nowego placu zabaw przy ul. Zakątek(4) Autor: Hubert Klimek
  • Wizualizacje nowego placu zabaw przy ul. Zakątek(5) Autor: Hubert Klimek
  • Wizualizacje nowego placu zabaw przy ul. Zakątek(6) Autor: Hubert Klimek
  • Wizualizacje nowego placu zabaw przy ul. Zakątek(7) Autor: Hubert Klimek
  • Wizualizacje nowego placu zabaw przy ul. Zakątek(8) Autor: Hubert Klimek
  • Wizualizacje nowego placu zabaw przy ul. Zakątek(9) Autor: Hubert Klimek

Na placu zabaw pojawią się nowe alejki oraz zostaną zamontowane nowe ławki i kosze na śmieci. Całość zostanie też urozmaicona drewnianymi płotkami i zielenią. Koszt inwestycji to 270 tys. zł, z czego 63 tys. zł to wkład własny Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów.

Bytom w programie „Green City”

InPost – lider wśród platform dostaw dla e-commerce w Europie – już w 2021 roku nawiązał współpracę z Bytomiem w ramach programu „Green City”. Program wspiera rozwój polskich miast zgodnie z ideą „smart city” – przez oferowanie mieszkańcom nowoczesnych usług, rozwój optymalnej i ekologicznej sieci Paczkomatów oraz działania na rzecz poprawy jakości powietrza i ochrony klimatu.

Program „Green City” jest częścią długofalowej strategii firmy InPost, obejmującej szeroki zakres innowacji i inicjatyw ekologicznych. Jedną z nich jest plac zabaw w Szombierkach.