Godło i flaga Polski

Zdobiąca Park Amendy w Łagiewnikach rzeźba Dwoje, której autorami są Jerzy Egon Kwiatkowski i Waldemar Madej doczeka się remontu. Miejski Zarząd Dróg i Mostów otrzymał ponad 57 tys. zł dofinansowania na renowację ukrytego wśród parkowej zieleni pomnika przedstawiającego kobietę i mężczyznę. Środki pochodzą z Programu Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku – Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej 2024.

 

Rzeźba Dwoje w Parku Amendy

 

Rzeźba powstała po 1977 roku, a jej projektantem był prawdopodobnie Jerzy Egon Kwiatkowski, z kolei wykonawcą Waldemar Madej. W latach 70. XX wieku w Bytomiu podczas pleneru rzeźbiarskiego wzniesionych zostało kilkanaście rzeźb plenerowych różnych autorów pochodzących z województwa śląskiego.

Położona w centralnej części parku rzeźba została wykonana ze sztucznego kamienia (lastrika) jako odlew i była modelowana poprzez zabiegi rzeźbiarskie dłutowania i młotkowania. Nieremontowana od lat uległa znacznym zniszczeniom.

Lewa ręka dla dziewczyny

Prace konserwacyjne będą polegać na oczyszczeniu rzeźb z nalotów biologicznych, a następnie uzupełnieniu wszystkich spękań i ubytków. Odtworzony zostanie też fragment lewej ręki rzeźby dziewczyny. Rzeźba zostanie scalona kolorystycznie farbami laserunkowymi na bazie szkła wodnego.

Całkowity koszt realizacji inwestycji wyniesie ponad 67 tys. zł, z czego wkład własny to ponad 10 tys. zł.

Dofinansowano ze środków programu własnego Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku pn. Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej - 2024 pochodzących z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

https://www.bytom.pl/dla-mieszkanca/konserwacjarzezbydwojewbytomiu

 

Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego