Godło i flaga Polski

 

Zdobiąca niewielki skwer przy skrzyżowaniu Alei Legionów z ul. Strzelców Bytomskich plenerowa rzeźba Nike, której autorem i wykonawcą był regionalny artysta rzeźbiarz Joachim Krakowczyk, zostanie wyremontowana. Miejski Zarząd Dróg i Mostów otrzymał ponad 45,5 tys. zł dofinansowania na renowację rzeźby w ramach Programu Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku – Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej 2024.

Rzeźba plenerowa Nike

Rzeźba „Nike” jest realizacją artystyczną utrzymaną w charakterze transformacji figuratywnej lat 60. i 70. XX wieku. Wykonana jest ze sztucznego kamienia i przedstawia antyczną boginię o rozwianych włosach, której uniesione ręce przekształcają się w skrzydła. Tułów postaci ukształtowany jest umownie i ma charakter falującej smukłej bryły. Rzeźba nacechowana jest delikatnością i subtelnością rozwiązań formalnych – przypomina młode drzewo targane wichurami.

Nike do liftingu

Po latach ekspozycji na deszcz i wiatr, rzeźba wymaga pilnego remontu. I tak najpierw Nike poddana zostanie zabiegowi dezynfekcji polegającym na usunięciu zielonych nalotów, a następnie wzmocniona za pomocą preparatów krzemianowych. Uzupełnione zostaną też wszystkie pęknięcia i ubytki, a całość zostanie scalona kolorystycznie farbami laserunkowymi na bazie spoiwa szkła wodnego.

Całkowity koszt realizacji inwestycji wyniesie ponad 54 tys. zł, z czego wkład własny to ponad 8 tys. zł.

Dofinansowano ze środków programu własnego Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku pn. Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2024 pochodzących z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Rzeźba plenerowa Nike

 

Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Konserwacja rzeźby Nike w Bytomiu