Bytom już wkrótce dołączy do grona miast Metropolii, w których działa Metrorower. W naszym mieście rozpoczął się montaż pierwszych stacji rowerowych, których łącznie w Bytomiu ma powstać aż 66. Bytomianie latem będą mogli korzystać z 662 rowerów. Metrorowerem będzie można podróżować na terenie 31 gmin Metropolii.

– Metrorower to pierwsze tego typu rozwiązanie w Polsce, które doskonale uzupełni ofertę komunikacji publicznej w województwie śląskim – mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz. Z Metroroweru bytomianie będą mogli skorzystać już latem, dzięki czemu mieszkańcy będą mogli podróżować nie tylko po Bytomiu i okolicznych miastach Metropolii – podkreśla prezydent Mariusz Wołosz.

Pierwsze stacje pojawiły się w Śródmieściu

Wykonawca rozpoczął montaż pierwszych stacji w Śródmieściu. Stacje w pierwszej kolejności zamontowan będą: przy ul. Wrocławskiej – w pobliżu kąpieliska odkrytego i przystanku autobusowego Bytom Wrocławska, przy ul. Reja – w sąsiedztwie stacji kolei wąskotorowej Bytom Karb Wąskotorowy, przy ul. Łużyckiej – nieopodal przystanku tramwajowego Bytom Łużycka oraz przy ul. Pułaskiego – w sąsiedztwie Szkoły Podstawowej nr 36.

W kolejnych tygodniach stacje będą montowane również w pozostałej części Śródmieścia i dzielnicach naszego miasta. Docelowo, po zamontowaniu wszystkich 66 stacji w Bytomiu oraz po przeprowadzeniu odbiorów i dostarczeniu rowerów, nasze miasto zostanie włączone do systemu Metroroweru. Zgodnie z planem, powinno to nastąpić 1 sierpnia.

  • Montaż pierwszych stacji Metrorowerów(2) Autor: UM Bytom / Grzesiek Goik
  • Montaż pierwszych stacji Metrorowerów(3) Autor: UM Bytom / Grzesiek Goik
  • Montaż pierwszych stacji Metrorowerów(4) Autor: UM Bytom / Grzesiek Goik
  • Montaż pierwszych stacji Metrorowerów(5) Autor: UM Bytom / Grzesiek Goik
  • Montaż pierwszych stacji Metrorowerów(6) Autor: UM Bytom / Grzesiek Goik
  • Montaż pierwszych stacji Metrorowerów(7) Autor: UM Bytom / Grzesiek Goik

Metrorower na terenie 31 miast Metropolii

Z Metroroweru korzystają już mieszkańcy Chorzowa, Czeladzi, Gliwic, Katowic, Siemianowic Śląskich, Sosnowca, Tychów i Zabrza, a więc tych miast, gdzie funkcjonował rower miejski. W tych miastach można już wypożyczyć i zwrócić rowery. Na stacjach znajdują się najważniejsze informacje dla użytkowników takie, jak: informacje o funkcjonowaniu systemu, cennik i regulaminy.

Metrorower jest stałym elementem transportu GZM. Każdy pasażer korzystający z biletu okresowego może bezpłatnie korzystać z metroroweru przez 30 minut dziennie.

Metrorower latem pojawi się w 31 gminach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. – Po wielu analizach prawnych i negocjacjach, dzięki dobrej woli firmy Nextbike udało się uzgodnić, że do końca lipca 2024 roku system zostanie uruchomiony w pełni, we wszystkich gminach, które zostały zadeklarowane, jako chcące wziąć udział w tym projekcie – mówił podczas lutowej sesji przewodniczący Kazimierz Karolczak.

Metrorower to największy system roweru miejskiego w Polsce i jeden z największych w Europie. Docelowo w systemie pojawi się 7000 rowerów i prawie tysiąc stacji. Rowery pojawią się w 31 gminach GZM. Będą to rowery IV generacji, wyposażone w nadajnik GPS. Oznacza to że nie będzie potrzeby przypinania ich do stojaków na stacjach.