Park kieszonkowy przy ul. Katowickiej już otwarty

Otwarto Zieloną Stefę przy ul. Katowickiej. To park kieszonkowy utworzony w miejscu po wyburzonej kamienicy, gdzie oprócz nasadzeń drzew i krzewów pojawiły się utrzymane w lekko industrialnym stylu szezlągi, ławki i urządzenia zabawowe. Dziś /9 czerwca/ miejsce to po całkowitej metamorfozie otworzył prezydent Mariusz Wołosz.

Przypomnijmy, że koncepcję zagospodarowania tej nieoczywistej przestrzeni w sercu miasta, zgłosili do Budżetu Obywatelskiego sami mieszkańcy Śródmieścia. Choć projekt nie zakwalifikował się wówczas do realizacji, zgodnie uznano, że to pomysł, który trzeba zmaterializować wykorzystując inne mechanizmy finansowania.

- Teren zmienił się nie do poznania, a efekty prac są zaskakujące. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w realizację tego projektu, który jest nie tylko doskonałym przykładem zaangażowania mieszkańców i ich realnego wpływu na pozytywne zmiany w mieście, ale też tego, że każda, nawet najbardziej nieoczywista przestrzeń, dzięki dobremu projektowi i sprawnemu wykonawcy, może zyskać nowe życie - mówi prezydent Mariusz Wołosz.

 

 

 

Katowicka wielopokoleniowo
Wykorzystując zieleń i małą architekturę pusta przestrzeń dostała drugą szansę. Nie ma już ciemnego zaułka, tylko miejsce przygotowane z myślą o użytkownikach w różnym wieku. O tym, że kiedyś w tym miejscu stał budynek, przypomina zachowany fragment murku z podpiwniczenia.

- Przez cały okres realizacji inwestycji, przez metalowe ogrodzenie zaglądali do nas okoliczni mieszkańcy, dzieląc się swoimi spostrzeżeniami na temat plusów tego projektu. Cieszymy się, że są zadowoleni z efektu. Z naszego punku widzenia, był to bardzo dobry projekt, a całość świetnie wkomponowała się w przestrzeń - mówi Zhanna Zharovska z firmy Sorted Sp. z o.o.

Miejsce autentyczne
Projekt Zielonej Strefy przy ul. Katowickiej stworzyła krakowska Pracownia Architektury Krajobrazu, która już na etapie tworzenia idei tej przestrzeni konsultowała się z mieszkańcami oraz uzgadniała projekt z konserwatorem zabytków.

Cały projekt utrzymany jest w lekko industrialnej stylistyce i kolorach nawiązujących do ceglanych ścian sąsiednich kamienic. Nie zabrakło tu rozwiązań funkcjonalnych wprowadzających nowe ciągi piesze pozwalające na swobodne przejście z ulicy.

Uwagę zwraca reprezentacyjna brama stanowiąca jednocześnie podporę wiszącej ławki. W przestrzeniach rekreacyjnych nie brak betonowych siedzisk i leżaków. Zadowoleni będą też mali użytkownicy, na których czeka „małpi gaj”, piaskownica i lustra zniekształcające.

W ramach Zielonej Strefy przy ul. Katowickiej powstała tu także między innymi: ścianka wspinaczkowa, karmniki dla ptaków, domki dla motyli, stojaki rowerowe, Teren zazielenił się - posadzone zostały brzozy, długokwitnące krzewy i ozdobne byliny. Zaprojektowano i wykonano także montaż i instalację monitoringu i oświetlenia.

Na utworzenie parku kieszonkowego Miejski Zarząd Dróg i Mostów pozyskał dofinansowanie z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (Metropolitalny Fundusz Solidarności) w wysokości 370 tysięcy złotych. Łączny koszt przedsięwzięcia to ponad 1mln 347 tysięcy złotych.

 • zzzDSC_4209
 • zzzDSC_4211
 • zzzDSC_4213
 • zzzDSC_4214
 • zzzDSC_4220
 • zzzDSC_4222
 • zzzDSC_4234
 • zzzDSC_4240
 • zzzDSC_4247
 • zzzDSC_4249
 • zzzDSC_4256