Velostrada nr 5 połączy Bytom i Tarnowskie Góry. MZDiM odebrał Program Funkcjonalno-Użytkowy
Najdłuższy, bo mający ponad 11 km długości odcinek Velostrady nr 5 powstanie w Bytomiu. Miejski Zarząd Dróg i Mostów odebrał Program Funkcjonalno-Użytkowy na „Budowę metropolitalnej drogi rowerowej /Velostrady nr 5/, która połączy Bytom z Tarnowskimi Górami”. Opracowanie PFU było możliwe dzięki pozyskaniu przez miasto dofinansowania z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, które w całości pokryło wartość umów na kwotę 1,1 mln zł.

Jak będzie wyglądać trasa Velostrady nr 5?
Program Funkcjonalno-Użytkowy Velostrady nr 5 jest podzielony na trzy części i będzie obejmować kilkanaście odcinków. I część obejmuje trasę od granicy z Tarnowskimi Górami do ul. Polnej, od ul. Polnej do ul. Łokietka, i od ul. Łokietka do ul. Hakuby. Następnie trasa zostanie poprowadzona od ul. Hakuby do ul. Celnej, dalej od ul. Celnej do ronda NSZZ „Solidarność”, a następnie do ul. Węglowej /II część/. W trzecim odcinku trasa rowerowa połączy ul. Węglową z ul. Dworską, a następnie zostanie poprowadzona do granicy z Piekarami Śląskimi. Tam od granicy miast przy linii kolejowej zostanie poprowadzona do skrzyżowania al. Jana Pawła II z ul. Kędzierzyńską – do Velostrady nr 2.
Budowa Velostrady nr 5 przewiduje także łącznik do ul. Cegielnianej wzdłuż ul. Strzelców Bytomskich od ul. Węglowej do ul. Cegielnianej oraz odcinek, który połączy rondo NSZZ „Solidarność” z planowanym Centrum Przesiadkowym, które powstanie w Stroszku w rejonie stacji kolejowej Bytom-Stroszek przy ul. Strzelców Bytomskich.

Trasa Velostrady nr 5 będzie przebiegała wzdłuż malowniczych terenów naszego miasta, m.in. wzdłuż trasy wąskotorówki w Suchej Górze, Stroszku oraz Dąbrowie Miejskiej, a także w rejonie Północnej Obwodnicy GOP, czyli al. Jana Nowaka-Jeziorańskiego.
Velostrada połączy miasta w GZM
Velostrada ma być kręgosłupem transportu rowerowego, który połączy miasta w Metropolii. Jej powstanie ma umożliwić szybki i bezpieczny przejazd dla rowerzystów oraz skomunikować trasami rowerowymi miasta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
Velostrady to szybkie drogi rowerowe, w większości odseparowane od jezdni i ruchu samochodowego. Dzięki ich powstaniu jeszcze bardziej zintegrowanie zostaną miasta i gminy wchodzące w skład Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Ponadto mieszkańcy GZM nie tylko będą mogli bezpiecznie podróżować na rowerze, ale również otwierają się dla nich nowe możliwości w codziennych podróżach między gminami.

Jakie znaczenie ma Program Funkcjonalno-Użytkowy
Program Funkcjonalno-Użytkowy to dokument, który nie tylko zawiera opis zadania, ale także wymagania m.in. architektoniczne, techniczne, materiałowe i funkcjonalne niezbędne do realizacji zadania.
Warto wspomnieć, że PFU jest niezbędny, aby starać się o kolejne środki zewnętrzne na kolejny etap inwestycji, która połączy Bytom z Tarnowskimi Górami. Inwestycja tak, podobnie, jak budowa Velostrady nr 2, z pewnością poprawi jakość podróżowania rowerem po naszym mieście.

